Biografi Mufti-Mufti Pulau Pinang ( Siri 8 )



MUFTI KELAPAN

Dato’ Dr. Wan Salim bin Wan Mohd. Noor
(Tahun 2014 - Kini)



Nama                             :   Dato’ Dr. Wan Salim bin Wan Mohd. Noor
Tarikh / Tempat Lahir   :   21 Januari 1944 di Jitra, Kedah
Nama Isteri                   :   Datin Jariah binti Md. Noh
Bilangan Anak              :    5 Orang



Latar Belakang Pendidikan



  •          Sekolah Melayu Siputeh, Jitra, Kedah.
  •          Maahad Mahmud, Alor Setar, Kedah (1965 – 1967).
  •          Ijazah Sarjana Muda, Kuliah Usul Al-Din, Akidah dan Falsafah, Universiti Al-Azhar, Kaherah, Mesir (1968).
  •          Diploma Pendidikan, Universiti Ayn Al-Shams, Kaherah (1971).
  •          Ijazah Sarjana, Dakwah Dan Pengajian Islam, Universiti Al-Azhar Mesir, Kaherah (1973).
  •          PhD, Universiti Edinburgh, Scotland, United Kingdom (1988).


Sumbangan

  •          Pensyarah YPTIK Nilam Puri, Kelantan (1975 – 1980).
  •          Pensyarah Pengajian Islam, Pusat Pengajian Kemanusiaan, Universiti Sains Malaysia (1980-2001).
  •         Pensyarah (Kontrak) Pusat Pengajian Islam Universiti Tun Hussien Onn, Batu Pahat, Johor
         (April 2009 - Mei 2011).
      ·         Pensyarah (Kontrak) Department of General Studies, Kuliyyah of Islamic Revealed Knowledge, Universiti Islam Antarabangsa (Febuari 2013).
      ·         Visiting Professor, di Chubu University, Nagoya, Jepun (17 Oktober 1991 - 2 November 1991)
      ·         Pensyarah Pelbagai Kajian, di Universitas Muhammadiah, Malang, Indonesia (15 Jun 1994 - 3 Ogos 1994)
  •          Ahli Jawatankuasa Fatwa Negeri Pulau Pinang (2004 - 2014)
  •          Pengerusi Jawatankuasa Fatwa Negeri Pulau Pinang (Jun 2014 - Kini)
  •          Ahli Majlis Agama Islam Negeri Pulau Pinang (7 Jun 2014)
  •          Ahli Lembaga Pengarah Kolej Islam Teknologi Antarabangsa Pulau Pinang (KITAB) (1 Ogos 2014-31 Julai 2017)
  •          Ahli Lembaga Pengawalan dan Perlesenan Percetakan Al-Quran, Kementerian Dalam Negeri (27 November 2014- kini)
  •          Pengerusi Jawatankuasa Peguam Syarie Negeri Pulau Pinang (2 September 2014 - Kini)
  •          Yang Di Pertua Angkatan Belia Islam Malaysia (ABIM) Cawangan Pulau Pinang (1990-2000)
  •          Yang Di Pertua Persatuan Ulama’ Malaysia Cawangan Pulau Pinang (2003-2014)
  •          Yang Di Pertua Wadah Pencerdasan Ummah (WADAH) Cawangan Pulau Pinang (2001 - 2008)


Teruskan mengikuti siri-siri Biografi Mufti-Mufti Pulau Pinang ini untuk tokoh mufti yang berikutnya.


Anda juga terus ke pautan https://bit.ly/2Uw5JxJ untuk dapatkan risalah lengkap ini yang telah diterbitkan oleh Jabatan Mufti Negeri Pulau Pinang.

Rujukan : BIOGRAFI MUFTI-MUFTI NEGERI PULAU PINANG

Disediakan oleh : Lajnah Penerangan Dan Penerbitan BKPPPM 2018/2019

"Memurnikan Pemikiran Melestarikan Kesatuan"
"Ribat Ukhuwah Teguh Wehdah"
"Bersama Bersatu"
"Biah Berkualiti"
"Fikrah dan Thaqafah Islamiah"

Comments

Popular posts from this blog

SEJARAH HARI MALAYSIA 16 SEPTEMBER 1963

FAKTOR PENGANGGURAN DI MALAYSIA

Kebaikan Dan Keburukan Teknologi Moden